Honorarerne stiger med 1,61 procent

Honorarerne for fodterapeuter, der arbejder på praksisoverenskomsten, stiger med 1,61 procent fra 1. oktober 2026. 

Fodterapeuter, der arbejder på praksisoverenskomsten, kan se frem til, at deres honorarer stiger igen fra 1. oktober 2026.

Mens honorarerne tidligere på året steg med 1,71 procent, er de med reguleringen den 1. oktober 2026 steget med 1,61 procent. Det viser de takster, som Danske Fodterapeuter netop har modtaget fra Regionernes Lønnings- og Takstnævn.

Honorarerne i praksisoverenskomsten reguleres to gange om året, den 1. april og den 1. oktober. Reguleringen baseres på de generelle priser i samfundet og lønstigninger blandt offentligt ansatte.

Du skal ikke gøre noget

Honorarerne bliver automatisk opdateret i dit kliniksystem af din it-leverandør, så de er klar 1. oktober 2026.

Se de nye takster

Sådan udregnes honorarerne

Honorarerne beregnes op til 1. april og 1. oktober, hvor de baseres på en omkostningsandel og en nettoandel. Begge andele er aftalt i overenskomst for fodterapi:

  • Omkostningsandelen står for en tredjedel – 34 procent – af, hvor meget honorarerne reguleres med. Her ser man på, hvor meget priserne generelt er steget i samfundet. Når man skal beregne honorarerne for 1. oktober 2026, kigger man på prisstigninger fra januar 2026 til juli 2026 i nettoprisindekset.
  • Nettoandelen står for to tredjedele – 66 procent – af, hvor meget honorarerne reguleres med. Når man skal beregne nettoandelen, tager man udgangspunkt i, hvor stor en lønstigning de regionalt ansatte har fået.

Sådan er honorarerne reguleret de sidste 5 år

  • 2026: April: 1,71 %. Oktober: 1,61 %
  • 2025: April: – 0,2 %. Oktober: + 0,82 %
  • 2024: April: + 2,33 %. Oktober: + 1,58 %
  • 2023: April: + 1,17 %. Oktober: + 0,84 %
  • 2022: April: + 0,67 %. Oktober: 3,47 %